CES-128-01-L-S
detaildesc
CES-128-01-L-S
Samtec Inc.
Product No:
CES-128-01-L-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series CES
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.200" (5.08mm)
Ingress Protection -
Base Product Number CES-128
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 28
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.128" (3.25mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C