CDR35BX104BKUM
detaildesc
CDR35BX104BKUM
KEMET
Product No:
CDR35BX104BKUM
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825
User Guide
Mfr KEMET
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR35
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications High Reliability
Failure Rate M (1%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Base Product Number CDR35
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C