Home / Ceramic Capacitors / CDR33BX104AKYS7370
CDR33BX104AKYS7370
detaildesc
CDR33BX104AKYS7370
KEMET
Product No:
CDR33BX104AKYS7370
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.1UF 50V BX 1210
User Guide
Mfr KEMET
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR33
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Applications High Reliability
Failure Rate S (0.001%)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number CDR33
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C