CDR31BX182BMZRAT
detaildesc
CDR31BX182BMZRAT
Vishay Vitramon
Product No:
CDR31BX182BMZRAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Description:
CAP CER 1800PF 100V BX 0805
User Guide
Mfr Vishay Vitramon
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1800 pF
Applications High Reliability
Failure Rate R (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number CDR31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C