Home / Circuit Breakers / CD1-B0-16-616-63C-MG
CD1-B0-16-616-63C-MG
detaildesc
CD1-B0-16-616-63C-MG
Carling Technologies
Product No:
CD1-B0-16-616-63C-MG
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series C
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Rocker
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL489
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 480 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 16A