CCR05CG101JM
detaildesc
CCR05CG101JM
KEMET
Product No:
CCR05CG101JM
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 100PF 200V 5% RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series Military, MIL-PRF-20, CCR05
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 100 pF
Applications High Reliability
Failure Rate M (1%)
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Base Product Number CCR05CG
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C