CC05CX1R0B
detaildesc
CC05CX1R0B
KEMET
Product No:
CC05CX1R0B
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1PF 200V C0G/NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series Military, MIL-PRF-20, LDD
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.1pF
Lead Style Formed Leads
Capacitance 1 pF
Applications High Reliability
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Base Product Number CC05CX
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C