CB5JB1R20
detaildesc
CB5JB1R20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB5JB1R20
Package:
Axial
Description:
RES 1.2 OHM 5% 5W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Tray
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.2 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C