CB15JB3R30
detaildesc
CB15JB3R30
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CB15JB3R30
Package:
Axial
Description:
RES 3.3 OHM 5% 15W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 3.3 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 15W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±500ppm/°C