Home / Oscillators / CA50C4002HLT
CA50C4002HLT
detaildesc
CA50C4002HLT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA50C4002HLT
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA50
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 40 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 40mA