CA3106E18-22SBF80A176
detaildesc
CA3106E18-22SBF80A176
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106E18-22SBF80A176
Description:
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Update Time: 2024-07-19 18:00:31
Package Bulk
Features Strain Relief
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Base Product Number CA310
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 18-22
Current Rating (Amps) 22A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C