CA3106E18-22PB02
detaildesc
CA3106E18-22PB02
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106E18-22PB02
Description:
CONN PLUG MALE 3POS SILVER CRIMP
Update Time: 2024-07-19 18:00:30
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-5015, CA-B
Package Bulk
Features Shrink Boot Adapter
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number CA310
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 18-22
Current Rating (Amps) 22A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C