CA3106E16-11P-B-A241
detaildesc
CA3106E16-11P-B-A241
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106E16-11P-B-A241
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
20 Weeks
Datasheet:
pdf
Description:
CA-B 2C 2#12 PIN INLINE PLUG
Update Time: 2024-07-19 17:51:12
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Gray
Series MIL-DTL-5015, CA-B
Package Bag
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Military
Shell Finish Tin Zinc
Cable Opening 0.433" (11.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 50VAC, 75VDC
Insert Material Polychloroprene
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Base Product Number CA310
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 16-11
Current Rating (Amps) 41A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C