CA3106E16-11P-B-15-A240
detaildesc
CA3106E16-11P-B-15-A240
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3106E16-11P-B-15-A240
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Package:
Manufacturer Standard Lead Time:
20 Weeks
Datasheet:
pdf
Description:
CA-B 2C 2#12 PIN INLINE PLUG
Update Time: 2024-07-19 17:51:12
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Blue, Gray
Series MIL-DTL-5015, CA-B
Package Bag
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Military
Shell Finish Zinc Nickel
Cable Opening 0.433" (11.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 50VAC, 75VDC
Insert Material Polychloroprene
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number CA310
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 16-11
Current Rating (Amps) 41A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C