Home / Circular Connector Assemblies / CA3102E22-14SBF80A176-05
CA3102E22-14SBF80A176-05
detaildesc
CA3102E22-14SBF80A176-05
ITT Cannon, LLC
Product No:
CA3102E22-14SBF80A176-05
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Update Time: 2024-07-19 18:00:23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series MIL-DTL-5015, CA-B
Package Bulk
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Reverse Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 50V
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number CA310
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 22-14
Current Rating (Amps) 22A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C