Home / Oscillators / CA25C0407NMT
CA25C0407NMT
detaildesc
CA25C0407NMT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA25C0407NMT
Description:
XTAL OSC XO 4.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA25
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±150ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Supply (Max) 15mA