Home / Oscillators / CA20C2003HMT
CA20C2003HMT
detaildesc
CA20C2003HMT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA20C2003HMT
Description:
XTAL OSC XO 20.0000MHZ HCMOS TTL
Function Enable/Disable
Frequency 20 MHz
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 15mA