Home / Oscillators / CA20C1607HMT
CA20C1607HMT
detaildesc
CA20C1607HMT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA20C1607HMT
Description:
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA20
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±150ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 15mA