Home / Oscillators / CA20C1602GMT
CA20C1602GMT
detaildesc
CA20C1602GMT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA20C1602GMT
Description:
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TTL
Function Enable/Disable
Frequency 16 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 15mA