Home / Oscillators / CA20C0402HLT
CA20C0402HLT
detaildesc
CA20C0402HLT
CTS-Frequency Controls
Product No:
CA20C0402HLT
Description:
XTAL OSC XO 4.0000MHZ HCMOS TTL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series CA20
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Function Enable/Disable
Frequency 4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 20mA