Home / Ceramic Capacitors / C927U561KYYDCAWL35
C927U561KYYDCAWL35
detaildesc
C927U561KYYDCAWL35
KEMET
Product No:
C927U561KYYDCAWL35
Description:
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 560 pF
Applications Safety
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 400VAC
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C