Home / Ceramic Capacitors / C927U561KYYDAAWL45
C927U561KYYDAAWL45
detaildesc
C927U561KYYDAAWL45
KEMET
Product No:
C927U561KYYDAAWL45
Description:
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 560 pF
Applications Safety
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 400VAC
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C