
KEMET
Product No:
C721U561KZYDAAWL50
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
99 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 560PF X1/Y2 440V/300V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.3895
$0.3895
10
$0.2774
$2.774
50
$0.20976
$10.488
100
$0.182685
$18.2685
500
$0.13528
$67.64
1000
$0.114998
$114.998
2500
$0.108234
$270.585
5000
$0.10147
$507.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | KEMET |
| Series | C700KJY SFTY X1-440 Y2-300 |
| Package | Bag |
| Ratings | X1, Y2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 560 pF |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 440VAC |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | Y5P (B) |