
KEMET
Product No:
C4540C154JCGACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0.15UF 500V C0G NONSTND
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto C0G HV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL, High Voltage |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.106" (2.70mm) |
| Voltage - Rated | 500V |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.402" W (11.40mm x 10.20mm) |
| Base Product Number | C4540C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |