
KEMET
Product No:
C1808X182MDRACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1808
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto X7R HV Flex |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL, Soft Termination, High Voltage |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1800 pF |
| Applications | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1808 (4520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.069" (1.75mm) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) |
| Base Product Number | C1808X |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |