
KEMET
Product No:
C1808V223KDRAC7800
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
17 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1808
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.399
$0.399
10
$0.2774
$2.774
50
$0.19437
$9.7185
100
$0.16663
$16.663
500
$0.125001
$62.5005
1000
$0.105554
$105.554
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | KEMET |
| Series | ArcShield SMD Comm X7R HV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | High Voltage, ArcShield™ |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1808 (4520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.043" (1.10mm) |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) |
| Base Product Number | C1808V |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |