Home / Ceramic Capacitors / C0603C332G4HACAUTO
C0603C332G4HACAUTO
detaildesc
C0603C332G4HACAUTO
KEMET
Product No:
C0603C332G4HACAUTO
Description:
CAP CER 0603 3.3NF 16V ULTRA STA
User Guide
Mfr KEMET
Series SMD Auto X8R HT150C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±2%
Capacitance 3300 pF
Applications Automotive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number C0603C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C