Home / Ceramic Capacitors / C0603C332G3GAL7867
C0603C332G3GAL7867
detaildesc
C0603C332G3GAL7867
KEMET
Product No:
C0603C332G3GAL7867
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 3300PF 25V NP0 0603
User Guide
Mfr KEMET
Series SMD Comm C0G SnPb
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 3300 pF
Applications High Reliability
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number C0603C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C