Home / Ceramic Capacitors / C0603C300G3HACAUTO
C0603C300G3HACAUTO
detaildesc
C0603C300G3HACAUTO
KEMET
Product No:
C0603C300G3HACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0603 30PF 25V ULTRA STAB
User Guide
Mfr KEMET
Series SMD Auto X8R HT150C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±2%
Capacitance 30 pF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number C0603C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C