Home / Ceramic Capacitors / C0603C154M5RECAUTO
C0603C154M5RECAUTO
detaildesc
C0603C154M5RECAUTO
KEMET
Product No:
C0603C154M5RECAUTO
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
User Guide
Mfr KEMET
Series ESD SMD Auto X7R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.15 µF
Applications Automotive, ESD Protection
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number C0603C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C