Home / Fixed Inductors / BSCY002012092R2MCP
BSCY002012092R2MCP
detaildesc
BSCY002012092R2MCP
Chilisin Electronics
Product No:
BSCY002012092R2MCP
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0805
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BSCY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz