Home / Fixed Inductors / BSCL00321611180K00
BSCL00321611180K00
detaildesc
BSCL00321611180K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL00321611180K00
Package:
1206
Features -
Q @ Freq 35 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 750mOhm Max
Current Rating (Amps) 5 mA
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 18MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz