Home / Fixed Inductors / BSCL00201212100L00
BSCL00201212100L00
detaildesc
BSCL00201212100L00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL00201212100L00
Package:
0805
Features -
Q @ Freq 45 @ 2MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 15 mA
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 24MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz