Home / Fixed Inductors / BSCH00160808R12K00
BSCH00160808R12K00
detaildesc
BSCH00160808R12K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH00160808R12K00
Package:
0603
Features -
Q @ Freq 8 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 120 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 650MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz