Home / Fixed Inductors / BSCH00100505R18JCS
BSCH00100505R18JCS
detaildesc
BSCH00100505R18JCS
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH00100505R18JCS
Package:
0402
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 180 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 3.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 600MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz