Home / Fixed Inductors / BSCH001005055N1SCS
BSCH001005055N1SCS
detaildesc
BSCH001005055N1SCS
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH001005055N1SCS
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0402
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BSCH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.3nH
Inductance 5.1 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 5.3GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz