Home / Fixed Inductors / BPXX000606305R0T00
BPXX000606305R0T00
detaildesc
BPXX000606305R0T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX000606305R0T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz