Home / Fixed Inductors / BPXX00060625330M00
BPXX00060625330M00
detaildesc
BPXX00060625330M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX00060625330M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
2424
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type -
Series BPXX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 33 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Current Rating (Amps) 900 mA
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz