Home / Fixed Inductors / BPXX00060625150T00
BPXX00060625150T00
detaildesc
BPXX00060625150T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX00060625150T00
Package:
2424
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 15 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 135mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz