Home / Fixed Inductors / BPXX000505203R3T00
BPXX000505203R3T00
detaildesc
BPXX000505203R3T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX000505203R3T00
Package:
2020
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 65mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz