Home / Fixed Inductors / BPSL001915711R0M00
BPSL001915711R0M00
detaildesc
BPSL001915711R0M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL001915711R0M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
DC Resistance (DCR) 11mOhm
Current Rating (Amps) 8.6 A
Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 80MHz
Current - Saturation (Isat) 20A
Inductance Frequency - Test 100 kHz