Home / Fixed Inductors / BPSL00191571151M00
BPSL00191571151M00
detaildesc
BPSL00191571151M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL00191571151M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 150 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
DC Resistance (DCR) 250mOhm
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 6MHz
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz