Home / Fixed Inductors / BPSL00191571101M00
BPSL00191571101M00
detaildesc
BPSL00191571101M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL00191571101M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
DC Resistance (DCR) 190mOhm
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz