Home / Fixed Inductors / BPSL00131064220MBN
BPSL00131064220MBN
detaildesc
BPSL00131064220MBN
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL00131064220MBN
Mfr Chilisin Electronics
Type Wirewound
Series BPSL-BN
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.390" W (13.21mm x 9.91mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 17MHz
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz