Home / Fixed Inductors / BPSL001310641R0MBN
BPSL001310641R0MBN
detaildesc
BPSL001310641R0MBN
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL001310641R0MBN
Mfr Chilisin Electronics
Type Wirewound
Series BPSL-BN
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.390" W (13.21mm x 9.91mm)
DC Resistance (DCR) 6mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 100MHz
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz