Home / Fixed Inductors / BPSL00130952681M00
BPSL00130952681M00
detaildesc
BPSL00130952681M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL00130952681M00
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BPSL
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 2.02Ohm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.205" (5.21mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.5MHz
Current - Saturation (Isat) 400mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz