Home / Fixed Inductors / BPSL00130911681M00
BPSL00130911681M00
detaildesc
BPSL00130911681M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL00130911681M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BPSL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz