Home / Fixed Inductors / BPSF000707304R7M00
BPSF000707304R7M00
detaildesc
BPSF000707304R7M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSF000707304R7M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 36mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz