Home / Fixed Inductors / BPSD000807503R3M00
BPSD000807503R3M00
detaildesc
BPSD000807503R3M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSD000807503R3M00
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz