Home / Fixed Inductors / BPSD00080750391K00
BPSD00080750391K00
detaildesc
BPSD00080750391K00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSD00080750391K00
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 390 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.77Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 360mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz